pusty_blok.pngLogo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła Drugiego w Krakowie.png

Aplikuj online link

Uznawalność dokumentów potwierdzających wykształcenie

Uznawalność wykształcenia do celów akademickich ozancza, że osoba, która posługuje się dokumentem uznawanym na terytorium innego państwa, może kontynuować w nim swoje kształcenie.

Uznawalność wykształcenia średniego

Świadectwa oraz inne dokumenty potwierdzające uzyskanie wykształcenia w zagranicznych systemach oświaty mogą być w Polsce uznane:

1) z mocy prawa - czyli bez konieczności poświadczania przez polskie instytucje lub urzędy. Dotyczy to:

  świadectw i innych dokumentów wydawanych przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w tych państwach. Dotyczy to świadectw maturalnych uzyskanych w następujących państwach:

Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

  Dyplom International Baccalaureate - dyplom matury międzynarodowej uzyskiwany wyłącznie po ukończeniu programu prowadzonego przez jedną z certyfikowanych szkół, których lista dostępna jest tutaj;

Dyplom European Baccalaureate - dyplom matury europejskiej uzyskiwany wyłącznie po ukończeniu programu prowadzonego przez Szkoły Europejskie i szkoły akredytowane, których lista dostępna jest tutaj;

  świadectwa objęte umowami międzynarodowymi - wykaz umów oraz zakres ich obowiązywania dostępny jest tutaj.

2) przez Kuratora oświaty w wyniku postępowania administracyjnego - w przypadku świadectw i dokumentów, które nie są uznawane z mocy prawa.

Cała procedura jest szczegółowo opisana tutaj. Pamiętaj, że wymaga ona czasu!

W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, gdy w chwili składania dokumentów kandydat zakwalifikowany do przyjęcia nie posiada jeszcze decyzji kuratora może złożyć w zamian pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do jej dostarczenia do końca pierwszego semestru studiów. W takim przypadku wpis na listę studentów, a w przypadku cudzoziemców także decyzja o przyjęciu na studia, mają charakter warunkowy.

Uznawalność wykształcenia wyższego

Uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia  potwierdzają w Rzeczpospolitej Polskiej:

  dyplomy ukończenia studiów wyższych, które uprawniają do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w kraju, w którym zostały wydane

  dyplomy objęte umową międzynarodową - wykaz umów oraz zakres ich obowiązywania dostępny jest tutaj

  dyplomy uznane na podstawie postępowania nostryfikacyjnego - szczegółowo procedura ta opisana jest tutaj. UPJPII nie przeprowadza procedury nostryfikacji dyplomów!

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies” W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników stosujemy narzędzia do zbierania danych. W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi. Więcej szczegółów w Informacje o Cookies

Zapisano